XXI Pielgrzymka „Zbrojeniówki” do Skarżyska

28 wrz XXI Pielgrzymka „Zbrojeniówki” do Skarżyska

W sobotę, 24 września do Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej przybyli pracownicy polskiej „zbrojeniówki” w ramach XXI Pielgrzymki Pracowników Przemysłu Zbrojeniowego i Lotniczego.
Jak co roku w ostatnią sobotę września (w okolicy dnia świętego św. Michał Archanioła – patrona pracowników „zbrojeniówki”) do skarżyskiego sanktuarium przybywają pracownicy z zakładów przemysłu zbrojeniowego i lotniczego z całego kraju.
Do Skarżyska przyjechali pracownicy zakładów zbrojeniowych i lotniczych m.in. z Gdyni, Gdańska, Bydgoszczy, Poznania, Warszawy, Jasła, Rzeszowa, Stalowej Woli, Kraśnika, Tarnowa, Pionek, Radomia,  Świdnika i Dęblina. Nie zabrakło również prawie 50 osobowej grupy z naszej organizacji związkowej NSZZ Solidarność z pocztem sztandarowym i Przewodniczącym na czele.  W pielgrzymce wzięli udział również przedstawiciele zarządów  zakładów zbrojeniowych oraz poczty sztandarowe  organizacji związkowych. Podniosły charakter uroczystości uświetniła asysta honorowa Wojska Polskiego, orkiestra wojskowa, orkiestra WSK Rzeszów a także szwadron kawalerii.
Na początku uroczystości odbyła się procesja z obrazem i Relikwiami Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, która przeszła ulicą Wileńską i Wyspiańskiego oraz Promenadą Ostrobramską a  następnie odsłonięto i poświęcono tablicę smoleńską. Po godzinie 11.30 rozpoczęła się Msza święta, którą celebrował Ordynariusz diecezji radomskiej bp Henryk Tomasik.W trakcie Mszy św. Biskup Tomasik poświęcił  nowe sztandary: nasz czyli Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Bumar Łabędy SA w Gliwicach oraz Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność „Belma” w Bydgoszczy.