Manifestacja Brzeszcze 05.10.2015 r.

samsung 211

08 paź Manifestacja Brzeszcze 05.10.2015 r.

Blisko 10 tys. osób uczestniczyło w górniczej manifestacji w Brzeszczach. Powodem protestu  jest niedotrzymanie przez rząd zapisów porozumienia społecznego podpisanego 17 stycznia 2015 z przedstawicielami central związkowych. Od początku października w górnictwie została ogłoszona gotowość strajkowa.

Górnicza manifestacja została zorganizowana w Brzeszczach, gdyż to właśnie w tamtejszej kopalni w styczniu wybuchł pierwszy podziemny protest górników, który następnie rozlał się na inne kopalnie i zakłady górnicze. Po zakończeniu wiecu przed kopalnią i wystąpieniach związkowych liderów i polityków, uczestnicy manifestacji przemaszerowali ulicami miasta. Demonstracji towarzyszyły antyrządowe transparenty. Protestujący mieli ze sobą związkowe flagi, gwizdki i  wuwuzele. W manifestacji obok górników wzięli udział pracownicy innych branż i zakładów ze Śląska i Małopolski, m.in, pracownicy gliwickich ZM Bumar-Łabędy z NSZZ „Solidarność” i ZZPE, a także mieszkańcy Brzeszcz.